Nie wiesz, od czego zacząć założenie prywatnego domu opieki? Jak załatwić formalności? Czego się spodziewać? Jakie wymagania musisz spełnić, aby otworzyć tego typu placówkę?
Działalność gospodarcza związana z pełnieniem całodobowej opieki nad osobami starszymi wymaga uzyskania specjalnego pozwolenie od wojewody. Koniecznością jest przystosowanie obiektu do potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie.
Dokumenty, które musisz złożyć u Wojewody:
- wniosek o zezwolenie otworzenia działalności,
- dokumenty, które określają tytuł prawny do nieruchomości,
- plan i koncepcję prowadzenia danej placówki,
- informację o niekaralności osoby kierującej placówką,
- zaświadczenie o zdolności prowadzenia placówki,
- informację o sposobach, w jakich będzie finansowana placówka,
- zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec Urzędu Skarbowego oraz ZUS,
Obiekt, gdzie znajdować się będzie Dom Opieki, musi pozytywnie przejść kontrolę Sanepidu. Placówka musi spełniać wszelkie wymogi architektoniczne, być przestronna i bezpieczna dla pensjonariuszy. W domach piętrowych musi znajdować się winda. Na każdą osobę w obiekcie musi przypadać co najmniej 6m2, na pięć osób powinna przypadać jedna łazienka a w każdym pomieszczeniu znajdować się muszą uchwyty i zabezpieczenia ułatwiające poruszanie się osobom starszym i niepełnosprawnym. W ośrodku być powinny jadalnia, świetlica, pralnia i suszarnia.
Osobom starszym powinieneś zapewnić opiekę kilku zawodowych pielęgniarek i wyspecjalizowanych wolontariuszek. Ustawa nakazuje podanie pensjonariuszom co najmniej trzech posiłków dziennie, dlatego musisz zatrudnić doświadczoną kucharkę. Koniecznością jest sprzątanie obiektu przynajmniej raz w ciągu dnia.
Prywatne domy opieki są przyszłościowym biznesem, ponieważ wciąż przybywa osób starszych. Jeżeli jesteś przekonany o swojej decyzji, nie czekaj i zacznij działać już dziś.